FAQ - Najčastejšie otázky

Bojíte sa plávať s Vašim dieťatkom v zimnom období?

Zimné obdobie dáva malým deťom (aj ich rodičom) riadne zabrať. Niektoré idú doslova z choroby do choroby.Pár krát v kolektíve detí, dlhší pobyt vonku, či zmena počasia a už sa to začne: najskôr soplík, potom kašeľ, nakoniec sa k tomu pridá ešte aj zvýšená teplota... Ak aj váš drobec patrí do kategórie "večne chorých detí", je najvyšší čas porozmýšľať, ako účinne povzbudiť jeho imunitu. Jednou z možností je otužovanie plávaním a tiež saunovanie. Tí, ktorí vedú k nemu deti odmalička, sa s častými chorobami svojich ratolestí trápiť nemusia :)

Deti plávajú s cudzími dospelými a hrozia im rôzne choroby, vrátane pohlavných?

Voda recirkuluje. Ak príde teda náhodou niekto špinavý, množstvo chlóru v bazéne naviazaním na baktérie klesne, vracajúca sa voda dá signál strojovni a tá pridá ďalší. Mamičky na baby plávaní majú brať osprchovanie bez plaviek za úplnú samozrejmosť. Do bazéna  nesmú ísť ani nalíčené.

V kurzoch baby plávania iba zdravé deti?

Chodiť ,,plávať“ môžu okrem malých výnimiek všetky deti. Ešte pred kurzom je však potrebné navštíviť detského lekára, ktorý zhodnotí zdravotný stav dieťaťa a dá súhlas na túto činnosť. Ak má dieťa nejaký špecifický zdravotný problém, je potrebné aj vyjadrenie odborného lekára. Rodičia by však nemali ísť so svojimi deťmi do vody, keď majú zápaly uší, očí, hnačku, otvorené rany, horúčku alebo nejaké infekčné ochorenie. Pri niektorých zdravotných problémoch môže plávanie, naopak, dieťaťu pomôcť. ,,Veľmi vhodné je pre deti, ktoré sa narodili predčasne, aj pre deti, ktoré majú rôzne telesné postihnutia, ako aj vo všetkých prípadoch, keď je potrebné spevniť alebo uvoľniť svaly dieťatka. Plávanie je teda vhodné aj pre mentálne a fyzicky postihnuté deti. Dobre vplýva na deti s Downovým či hypotonickým syndrómom, rôznymi svalovými deformitami a inými telesnými postihnutiami. Ak takéto deti plávajú so zdravými, rýchlejšie napredujú vo vývoji.

Urýchľuje sa plávaním psychomotorický vývoj malých plavcov ?

Diplomová  práca Pavly Večeřovej na FTVS vedená doktorkou Čechovskou potvrdila, že deti ktoré pravidelne navštevujú plavecký kurz sú o niečo šikovnejšie. Rozhodne však neplatí, že by začali extrémne skôr chodiť  než ostatné deti v ich veku, keď telo ešte nie je pripravené na nové vedomosti. Sú, jednoducho, iba medzi prvými, určite nie

Nie je voda špinavá, keď do nej deti cikajú?

Desať  detičiek  narobí vo vode menšiu škodu, ako jeden neosprchovaný dospelý.

Poškodzuje chlór jemnú detskú pokožku?

Dobrý prevádzkovateľ mení často vodu, takže ju nemusí toľko chlórovať. Voda sa tiež neustále filtruje a prechádza cez špeciálnu UV lampu. Pokiaľ dieťa po kúpaní osprchujeme, ošetríme mu pokožku olejom či mliekom a doma ho už znovu nešampónujeme, nie je dôvod sa o jeho pokožku báť.

Spôsobuje plávanie zápal stredného ucha?

Zápaly mávajú tie deti, ktoré sú k tomu náchylné, teda je tu otázka, nemali by ich aj bez plávania? Voda síce do uší vniká, ale baktérie sa v udržiavanom prostredí vo vode takmer nevyskytujú, chlór ich hneď zahubí. Kedysi sa deťom dávali do uší tampóny, ale obrali sa tak o sluchové vnemy. Lekári tvrdia, že tampóny nie sú potrebné, stačí po plávaní vysušiť vnútorné ucho a hlavne sa neponáhľať hneď von na chladný vzduch. V zimnom období by sa deti mali aklimatizovať v priestore haly alebo herne.

Neprechladne a nebude moje dieťa z vody často choré?

Tie najmenšie by mali plávať v samostatných vaničkách s vodou teplou 37 stupňov C, postupne sa s vekom teplota znižuje. Preto nie je pre kojencov mladších ako jeden rok vhodný bazén pre verejnosť. Vo vode určenej plavcom je im zima a nie je tam zázemie, kam môžu položiť mamy deti, ktoré nevedia chodiť. Dýchanie aj napriek odporu vody má rehabilitačné účinky, a naopak deťom trpiacim problémami horných dýchacích ciest prospieva. V bazéne je totiž bezprašné a vhodne vlhké prostredie, preto je plávanie jedným zo športov, ktoré odporúčajú lekári hlavne astmatikom.

Naučí sa moje dieťa v kurze baby plávania plávať?

Voda kladie odpor, čím posúva mentálny vek o rok späť. Ozajstným plavcom sa malé dieťa môže stať najskôr v 4 až 4,5 roku a to potrebuje trénovať 2 – 3 krát do týždňa. K výučbe jednotlivých plaveckých spôsobov je po stránke duševnej i pohybovej najlepšie pripravené dieťa vo veku okolo deviateho roku, ale lepšie je začať skôr. Kurzy plávania majú kojencov a malé deti naučiť dýchaniu do vody, orientácii pod vodou, skokom a pádom do vody a splývavým polohám, ale hlavne ich privyknúť na to, aby im nevadila voda v očiach, ušiach a nose a dokázali sa v nej zabávať